درمان پیرچشمی

بهترین روش درمان پیرچشمی

درمان پیرچشمی چگونه انجام می شود ؟ منظور از پیرچشمی شرایطی است که به دلیل کهولت سن و در افراد بالای 40 سال پدید می آید و فرد را برای انجام فعالیت های بینایی در فواصل نزدیک با مشکل مواجه می سازد و کماکان بهترین راه جهت اصلاح این مشکل استفاده از عینک نزدیک بین می باشد. کلینیک چشم پزشکی نورنگاه ، یکی از بهترین کلینیک های چشم پزشکی کرج می باشد ، که خدمات درمانی و زیبایی متنوعی را ارائه می دهد.

درمان پیرچشمی

از آنجا که برخی افراد تمایلی به استفاده از عینک ندارند ، علم پزشکی با پیشرفت چشمگیری که در زمینه استفاده از دستگاه های لیزری داشته قادر به تصحیح پیرچشمی نیز از طریق لیزر می باشد.

پیرچشمی چیست ؟

به طور کلی چشم انسان جهت دیدن اشیاء باید انعکاس امواج موازی نور را از آن ها دریافت کند ، البته این امواج پس از برخورد به سطح چشم دچار شکست شده و به یکدیگر نزدیک می گردند و در انتهای چشم و بر روی شبکیه تمرکز می یابند.

چشم انسان به منظور دیدن اشیاء نزدیک و دور ، نیاز به متمرکز شدن دقیق این اشیاء روی شبکیه دارد و چنانچه کمی جلوتر یا عقب تر از شبکیه تمرکز یابد ، تصویر حالتی مبهم و تار خواهد داشت.

عدسی چشم و بافت کروی قرنیه که سطح روی عدسی را می پوشاند نیز به منظور اینکه تصویر به صورت رقیق بر روی شبکیه بیفتد موظف به کاهش یا افزایش انحنای این کره  می باشد که اصطلاحا به آن عمل تطابق اطلاق می شود.

عدسی چشم در سنین کودکی و جوانی حالتی کاملا منعطف دارد و با تغییر انحنای خود به خوبی منطبق می شود ، اما با بالا رفتن سن عدسی چشم دچار فقدان قابلیت انعطاف پذیری خود شده و نمی تواند به درستی عمل تطابق را انجام دهد و به این ترتیب تصویر به جای اینکه روی شبکیه بیفتد در پشت آن افتاده و منجر به تار شدن بینایی برای دیدن تصاویر نزدیک می شود.

دلایل پیرچشمی

ماهیچه های نگهدارنده لنز چشم در دهه پنجاه زندگی ، به مرور ضعیف می شوند و توانایی به حرکت در آوردن عدسی چشم را نخواهند داشت ؛ بدین ترتیب ، نوری که به چشم می رسد ، بر روی شبکیه متمرکز نمی شود و در نهایت ، اجسام به وضوح دیده نمی شوند ؛ در حالت کلی ، باید ذکر کرد که فرد مبتلا به پیر چشمی ، قدرت تمرکز خود بر روی اجسام را از دست می دهد.

لازم به ذکر است ، بروز تغییرات بدن در اثر افزایش سن ، اجتناب ناپذیر می باشد ؛ پیر چشمی نیز یکی از این تغییرات است که بروز آن ، جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که به راحتی درمان می شود.

در ادامه ، به برخی از مواردی اشاره شده است که می توانند در بروز پیر چشمی ، تاثیر گذار باشند :

 1. دوربینی
 2. شغل
 3. جنس ( پیر چشمی در زنان جوان نسبت به آقایان ، شیوع بیشتری دارد. )
 4. بیماری قند
 5. وضعیت فرد
 6. مصرف برخی داروها
 7. اعمال جراحی داخل چشمی

علائم پیرچشمی چیست ؟

 • اشکال در دیدن اجسام نزدیک
 1. عدم توانایی نخ کردن سوزن حتی در نور زیاد
 2. دور کردن کتاب در حین مطالعه برای دید بهتر
 • خستگی چشم ، خواب آلودگی و احساس درد در ناحیه سر در حین مطالعه طولانی مدت یا انجام کارهایی که نیازمند دقت بسیار هستند.
 • بروز مشکل در حین مطلعه با نور نسبتا کم
 • تاری دید
 • و از این قبیل موارد

روش های درمان پیر چشمی

با توجه به شرایط شما ، ممکن است چشم پزشک ، پیشنهاد متفاوتی برای درمان پیرچشمی به شما ، ارائه نماید. معمولا استفاده از عینک ، لنزهای تماسی و عمل جراحی ، متداول ترین روش های اصلاح پیر چشمی محسوب می شوند.

استفاده از عینک

برای اصلاح پیر چشمی ، معمولا از عینک های نزدیک بینی ، دوکانونی و تدریجی استفاده می شود. برای مطالعه و دیدن اشیای نزدیک ، چشم پزشک برای شما عینک نزدیک بینی تجویز می کند. کاربرد عینک های دو کانونی ، بر روی تمرکز دید دور و نزدیک می باشد.

این عینک ها به گونه ای طراحی شده اند ، که قسمت اصلی عینک برای پوشش دادن دید دور در نظر گرفته شده ، و قسمت پایین عدسی عینک ، در موارد اصلاح دید نزدیک به کار می رود ؛ زیرا این قسمت از عدسی عینک ، دارای قدرت انکساری زیادتری است.

عینک های تدریجی ، از نظر عدسی بسیار مشابه با عینک های دو کانونی طراحی شده اند ، و تفاوت آن ها در این است ، که این عدسی ها اصلاج بینایی از فاصله های دور تا نزدیک را ، تدریجا انجام می دهند. البته هیچ خط قابل رویتی ، مشاهده نخواهید کرد.

عینک های مطالعه یکی دیگر از عینک هایی هستند ، که برای اصلاح پیر چشمی مورد استفاده قرار می گیرند. ولی برخلاف عینک های تدریجی و دو کانونی نیازی است ، در سراسر روز مورد استفاده قرار گیرند ، و تنها برای مطالعه و کارهای نزدیک کاربرد دارند.

درمان پیرچشمی

آیا پیرچشمی با لیزر درمان می شود ؟

جهت تصحیح و درمان پیرچشمی ، می توان به کمک تکنیک لیزر اگزایمر به بهترین نتایج دست یافت. این لیزر ، بسیار دقیق بوده و با استفاده از امواج لیزر با انرژی بالا ، سطح قرنیه را تراش داده و انحنای ان را بیشتر می کند و به این ترتیب منجر به تمرکز بیشتر نور می شود.

لیزر اگزایمر در بازه زمانی بسیار کوتاهی برش های بسیار دقیق و فوق العاده نازک روی سطح قرنیه ایجاد می کند و نتیجه درمان به نحوی است که گویا یک لنز تماسی بر روی سطح قرنیه قرار گرفته است و نهایتا سبب اصلاح پیرچشمی می شود.

درمان پیرچشمی با لیزر اگزایمر یک روش کاملا سریع و بدون درد می باشد که زمان بهبودی آن نیز بسیار کوتاه است به نحوی که اکثر بیماران 1 الی 2 روز بعد از انجام این روش می توانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

لازم  به ذکر است که بهره وری از روش لیزر اگزایمر جهت تصحیح پیرچشمی مستلزم انتخاب یک جراح متبحر می باشد تا نتایج بهینه از درمان حاصل گردد.

هزینه عمل پیرچشمی چقدر است ؟

به شما عزیزان ، توصیه می شود ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این باره به متخصص چشم ، مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرید ؛ چرا که هزینه نهایی آن ، توسط متخصص چشم تعیین می گردد.

Call Now Buttonتماس با کلینیک