آب مروارید

آب مروارید یا کاتاراکت

همانطور که می دانید نام دیگر آب مروارید ، کاتاراکت است که منظور از آن ، تیره یا کدر شدن عدسی چشم ها ( عدسی ، در بخش میانی چشم قرار گرفته و بسیار شفاف و بدون هیچ گونه رگ بوده که وظیفه آن ، تمرکز نور بر روی شبکیه است ) می باشد و بدین ترتیب ، موجب تاری چشم و عدم وضوح دید می گردد . ( چشم پزشکی کرج )

آب مرواريد ، یکی از آن بیماری هایی است که انواع متفاوتی دارد ؛ اما در اکثر مواقع همراه با افزایش سن ، احتمال ابتلا به آن نیز افزایش می یابد ؛ به طوری که گفته می شود ، افراد بالای 65 سال در خطر ابتلا به آن قرار می گیرند ؛ در ذیل در این باره ، بیشتر توضیح خواهیم داد .

آب مروارید

آب مروارید چیست ؟

شبکیه ، لایه ای حساس به نور در چشم است که پیام بینایی را دریافت می کند ؛ نور در چشم سالم ، از عدسی عبور کرده و بر روی شبکیه متمرکز می شود ؛ حال دستیابی به تصویری دقیق ، نیازمند عدسی شفاف و به دور از تیرگی و کدری می باشد.

همانطور که متوجه شدید ؛ زمانی که عدسی چشم ، شفافیت خود را از دست دهد موجب بروز اختلال در بینایی می شود که از آن تحت عنوان آب مروارید یاد می شود.

در مراحل اولیه ابتلا به آب مرواريد ، تنها قسمت کوچکی از عدسی کدر شده و موجب بروز مشکل در بینایی نمی شود ؛ اما در مراحل بعدی ، قسمت درگیری عدسی افزایش یافته و شاهد بروز اختلال در بینایی ، خواهیم بود ؛ لازم به ذکر است ، سرعت پیشرفت بیماری آب مروارید در افراد مختلف ، متفاوت می باشد .

بسیاری از افراد در این باره می پرسند که آیا امکان انتقال بیماری آب مرواريد از یک چشم به چشم دیگر وجود دارد ؟ در پاسخ به این پرسش باید ذکر شود ، خیر ؛ این امکان وجود ندارد .

 انواع آب مروارید

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد ؛  بیماری آب مرواريد ، انواع متفاوتی داشته به دلایل بسیاری بروز می یابد که آن ها عبارت اند از :

  • در اثر افزایش سن
  • به علت ابتلا به برخی از بیماری ها ؛ از جمله دیابت
  • اصابت ضربه چشم
  • ژنتیک
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • انجام جراحی چشم
  • استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل
Call Now Buttonتماس با کلینیک