آب مروارید

آب مروارید یا کاتاراکت

نام دیگر بیماری  آب مروارید ، کاتاراکت است که سبب ، تیره یا کدر شدن عدسی چشم ها ( عدسی ، در بخش میانی چشم قرار گرفته و بسیار شفاف و بدون هیچ گونه رگ بوده که وظیفه آن ، تمرکز نور بر روی شبکیه است ) می شود  و بدین ترتیب ، موجب تاری چشم و عدم وضوح دید می گردد.

آب مرواريد ، یکی از آن بیماری هایی است که انواع متفاوتی دارد ؛ اما در اکثر مواقع همراه با افزایش سن ، احتمال ابتلا به آن نیز افزایش می یابد ؛ به طوری که گفته می شود ، افراد بالای 65 سال در خطر ابتلا به آن قرار می گیرند ؛ در ذیل در این باره ، بیشتر توضیح خواهیم داد .

آب مروارید

آب مروارید چیست ؟

شبکیه ، لایه ای حساس به نور در چشم است که پیام بینایی را دریافت می کند ؛ نور در چشم سالم ، از عدسی عبور کرده و بر روی شبکیه متمرکز می شود ؛ حال دستیابی به تصویری دقیق ، نیازمند عدسی شفاف و به دور از تیرگی و کدری می باشد.

همانطور که متوجه شدید ؛ زمانی که عدسی چشم ، شفافیت خود را از دست دهد موجب بروز اختلال در بینایی می شود که از آن تحت عنوان کاتاراکت یاد می شود.

در مراحل اولیه ابتلا به آب مرواريد ، تنها قسمت کوچکی از عدسی کدر شده و موجب بروز مشکل در بینایی نمی شود ؛ اما در مراحل بعدی ، قسمت درگیری عدسی افزایش یافته و شاهد بروز اختلال در بینایی ، خواهیم بود ؛ لازم به ذکر است ، سرعت پیشرفت بیماری آب مروارید در افراد مختلف ، متفاوت می باشد .

بسیاری از افراد در این باره می پرسند که آیا امکان انتقال بیماری آب مرواريد از یک چشم به چشم دیگر وجود دارد ؟ در پاسخ به این پرسش باید ذکر شود ، خیر ؛ این امکان وجود ندارد.

علائم آب مروارید

اگر هر یک از علائم زیر برای شما به وجود آمد ، بهتر است برای معاینه به متخصص چشم پزشکی ، مراجعه کنید. ممکن است نیاز به جراحی آب مروارید داشته باشید.

موارد زیر می توانند نشانه های ابتلا به کاتاراکت باشند :

داشتن دید ابری

یکی از نشانه های این بیماری ، تار شدن دید به دلیل لکه های ابری به رنگ تیره ، ناشی از این بیماری است. تاری دید در ابتدا بسیار کم است ؛ اما با پیشرفت بیماری و عدم درمان آن ، ممکن است تاری دید به حدی زیاد شود که فرد ، دچار مشکل در تشخیص دادن چهره ی افراد یا رانندگی شود.

مشاهده هاله های نور

یکی از فوری ترین نشانه هاست ، و به این صورت است که فرد در هنگام شب ، هاله ها یا حلقه هایی از نور را در اطراف منبع نور مشاهده می کند. این هاله ها به دلیل پراش نور عبوری از چشم ناشی از تیرگی آن ، ایجاد می شوند و با گذشت زمان ، مشکلات زیادی را برای چشم ایجاد می کندد.

مشکلات در دید شب

ایجاد سایه های زرد یا قهوه ای در بینایی ناشی از تیرگی دید ، می تواند در طول شب به دلیل عدم وجود نور کافی ، در دید فرد مشکلاتی را ایجاد کند. معمولا مشکلات دید در شب ، در کارهایی که به نور کافی نیاز دارند ، مانند رانندگی در شب خود را نشان می دهند. این اختلال ناشی از کاتاراکت ، معمولا زودتر از نشانه های دیگر بروز می کند.

تغییر لنز و شیشه عینک به صورت متوالی

اگر فرد مبتلا به آب مروارید ، از عینک یا لنز استفاده کند ، ممکن است مشکلات دیگری نیز برایش ایجاد شود. اگر فردی به این بیماری مبتلا نباشد ، معمولا هر چند سال یک بار نیاز دارد که عینک یا لنز خود را تغییر دهد. ولی در افراد مبتلا به کاتاراکت ، نیاز به تغییر عینک یا لنز ، هر چند ماه یکبار احساس می شود. اگر این مشکل برای شما نیز به و جود آمده ، حتما برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید.

دوبینی

این حالت زمانی ایجاد می شود که فرد دو منظره ی متفاوت از یک شی را می بیند ، و مغز وی نمی تواند این دو تصویر را به خوبی با هم ترکیب کند. در صورت پیشرفت بیماری ممکن است اختلال دوبینی در فرد از بین برود ؛ ولی نیاز است که برای درمان کاتاراکت سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید.

ایجاد حساسیت به شدت نور

اگر نور شدید آفتاب یا لامپ باعث ایجاد حساسیت شدید در شما می شود ، به گونه ای که قبلا این حساسیت برایتان به شدت الان نبود ، این حساسیت شدید می تواند نشان دهنده ابتلای شما به کاتاراکت باشد. گاهی این حساسیت به حدی شدت دارد که ، می تواند باعث بروز درد در هنگام مواجهه با نور در فرد شود.

دید دوم

این اختلال به این صورت بروز می کند که ، فردی که قبلا برای مشاهده اجسام نزدیک یا مطالعه نیاز به عینک داشته ، توانایی چشم های او افزایش یافته ، و چشم ها مانند یک لنز قوی برای مشاهده اجسام نزدیک ، عمل می کنند. در مراحل پیشرفته بیماری این نشانه از بین می رود.

آب مروارید

 علت ایجاد آب مروارید

بیماری آب مرواريد ، انواع متفاوتی داشته ، و به دلایل بسیاری بروز می یابد که مهمترین  آن ها عبارت اند از :

  • در اثر افزایش سن
  • به علت ابتلا به برخی از بیماری ها ؛ از جمله دیابت
  • اصابت ضربه چشم
  • ژنتیک
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • انجام جراحی چشم
  • استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل
Call Now Buttonتماس با کلینیک