کاشت لنز

آیا من می توان اقدام به کاشت لنز نمایم ؟

به طور کلی لنز های داخل چشمی به دو دسته تقسیم می شوند که دسته ای از آن ها مابین قرنیه و عنبیه قسمت رنگی چشم (اتاق قدامی) قرار داشته و دسته دیگر به روی عدسی و پشت عنبیه (اتاق خلفی چشم ) قرار می گیرند. کاشت لنز داخل چشمی ، در حقیقت نوعی عمل جراحی است که به منظور تصحیح بینایی بیمار صورت می گیرد.

کاشت لنز

کاشت لنز داخل چشمی

بسیاری از افراد دارای ضعف یا کاستی در چشمان خود ، می توانند کیفیت بینایی و دید خود را از طریق استفاده از عینک یا لنز ، در صورت صلاحدید پزشک ، به اندازه کافی بهبود ببخشند.

عینک ، لنز و درمان های لیزر چشم ، همگی دارای مزایای ویژه خود در کمک به بینایی صحیح می باشند ، ولی همگی آن ها ، محدودیت های خود را نیز دارند :

عینک ها گران هستند و برای برخی فعالیت های خاص ؛ از قبیل ورزش های تماسی ، غیر کاربردی می باشند.

لنزها اغلب برای یک سبک زندگی فعال ، گزینه مناسب تری محسوب می شوند ، ولی عدم توانایی استفاده از آن ها در زمان شنا کردن یا خوابیدن ، می تواند چالش برانگیز باشد.

جراحی لیزر چشم برای افراد دارای آستیگماتیسم شدید ، گزینه مناسبی به شمار نمی آید.

برای کمک به اصلاح بینایی ، شما تصمیم می گیرید تحت یک جراحی تخصصی چشم قرار بگیرید. جراحی برای بهبود نور چشم ، تحت عنوان جراحی درمان دید یا جراحی انکساری نامیده می شود و دو نوع اصلی جراحی لنز موجود می باشد ؛ کاشت لنزهای داخل چشمی فیکیک (PIOL) و جراحی تعویض لنزهای انکساری(RLE).

قبل از جراحی

قبل از جراحی ، یک قطره بی حسی برای بی حس کردن چشمان شما مورد استفاده قرار می گیرد. این به توقف احساس درد در طول روند ، کمک می کند.  اگر عصبی هستید ، تزریق درون وریدی در بازو یا دست نیز برای ایجاد احساس آرامش در شما ، مورد استفاده قرار می گیرد .

وقتی داروی بی حسی استعمال شد ، جراح برش کوچکی را در سطح چشم شما ایجاد می کند.

لنزهای مصنوعی از طریق این شکاف با استفاده از یک ژل مخصوص در محل مناسب خود قرار می گیرند.

از آنجایی که برش ایجاد شده بسیار کوچک است ، بخیه مورد نیاز نمی باشد. جراح چشم در طول انجام روند ، با میکروسکوپ به چشمان شما نگاه می کند.

چشم شما با آب استریل و آنتی بیوتیک ، به منظور شستشوی ژل استفاده شده برای روند و به منظور ارتقا دادن بهبود و کاهش خطر عفونت ، شستشو داده می شود.

عمل کاشت لنز

همانطور که گفتیم ، کاشت لنز نوعی جراحی تلقی می شود که آن بدون نیاز به برداشتن لنز طبیعی چشم بیمار ، لنزی خارجی در داخل چشم او کاشته می شود و می توان گفت که این روش جزو رایج ترین روش های تصحیح و اصلاح عیوب انکساری چشم ( نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ) به شمار می رود.

در واقع عمل کاشت لنز در اتاق عمل انجام می شود ، اما در این جراحی نیازی به بستری شدن بیمار وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که تا چند روز پس از عمل ، احساس درد جزئی ، وجود جسم خارجی در چشم ، حساسیت نسبت به نور ، ترشحات خفیف از چشم و اشک ریزی مختصر امری طبیعی و عادی به حساب می آید.

کاشت لنز

کاشت لنز برای چه افرادی مناسب است ؟

عمل کاشـت لنز برای افرادی که دچار نزدیک بینی یا دوربینی با شدت زیاد هستند و همچنین برای افرادی که ضخامت قرنیه کافی ، جهت اصلاح دید با لیزر را ندارند یک روش بسیار مناسب می باشد.

بنابراین عمل کاشـت لنز ، برای افرادی که نمره چشم آن ها از محدوه قابل اصلاح از طریق جراحی های لیزری چشم همچون عمل لیزیک و لازک و غیره بالاتر است گزینه مناسبی خواهد بود.

انواع لنزهای داخل چشمی

لنزهای داخل چشمی ، انواع مختلفی دارند که هر یک از مزایا و معايب خاص خود برخوردارند.

مراقبت های بعد از کاشت لنز

  • بیمار باید تمامی قطره ها و داروهایی را که پزشک برای او تجویز نموده ، مطابق دستورالعمل تعیین شده ، سر ساعات معین و به طور کاملا مرتب مصرف کند.
  • توجه داشته باشید که پانسمان قرار داده بر روی چشم بیمار در روز پس از عمل و هنگام معاینه و ویزیت توسط پزشک متخصص ، از روی چشم بیمار باز خواهد شد.
  • جهت حافظت از چشم بیمار در منزل ، جراح متخصص چشم یک محافظ شفاف از جنس پلاستیک را در هنگام اتمام عمل کاشـت لنز بر روی چشم بیمار قرار می دهد.
  • چشم پزشک بعد از جراحی ، بازه های زمانی معینی را جهت نوبت های ویزیت مشخص می کند ، بیمار باید حتما در این زمان های تعیین شده به چشم پزشک معالج خود مراجعه نماید.
  • دوش گرفتن و استحمام یک روز بعد از جراحی کاشـت لنز ، امکان پذیر می باشد و بیمار می تواند طبق روال معمول صورت خود را بشوید.
  • بیماران باید در صورتی که با هر یک از علائم ذیل روبرو شدند فورا با پزشک معالج خود تماس حاص نمایند :
  1. درد تشدید شونده
  2. حساسیت شدید نسبت به نور
  3. قرمزی چشم
  4. تاری دید

عوارض جانبی و خطرات

هر روند جراحی دارای خطرات و عوارض جانبی بالقوه ای می باشد که با انتخاب پزشک ماهر و چیره دست و همچنین رعایت نکات توصیه شده توسط ایشان می توان تا حد قابل توجهی آن ها را کاهش داد.

به شما توصیه می شود ، درباره خطرات بالقوه و عوارض جانبی درمان ، قبل از هر جراحی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

Call Now Buttonتماس با کلینیک