پرش پلک


پرش پلک

پرش پلک یا به اصطلاح پزشکی بلفارواسپاسم ، از جمله عارضه هایی است که ممکن است همه افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود با آن مواجه شوند. در حقیقت پرش پلک به حرکت های ناگهانی و غیر ارادی پلک گفته می شود که غالبا در پلک بالا اتفاق می افتد و ممکن است هر دو چشم را درگیر کند. بررسی ها حاکی از آن بوده که پرش پلک معمولا بر اثر عواملی همچون خستگی ، استرس یا مصرف کافئین بیش از حد حاصل می شود.

این عارضه کاملا بدون درد بوده و هیچ خطری برای چشم نخواهد داشت ، در واقع همانطور که بی سر و صدا آمده ، بی سر و صدا هم از بین می رود. اما در مواردی ممکن است پرش پلک با فاصله زمانی کوتاه تری پدید آید و موجب ناراحتی فرد گردد. در این حالت مراجعه به پزشک الزامیست زیرا با وجود اینکه پرش پلک بیماری محسوب نمی شود اما در صورت طولانی شدن آن می تواند نشانگر سایر اختلالات و بیماری ها شود.

ممکن است این عارضه به دلیل مشکلات مربوط به چشم یا اختلالات عصبی پدید آید. حتی ممکن است عوارض مصرف داروی به خصوصی باشد.

پرش پلک

انواع پرش پلک

  1. نوع اول ، پرش پلک خفیف است که به شیوه زندگی افراد مربوط بوده و بر اثر عواملی همچون خستگی ، استرس ، کم خوابی ، مصرف الکل ، سیگار و قلیون پدید می آید. سوزش سطح قرنیه نیز می تواند منجر به این عارضه خفیف شود.
  2. نوع دوم که به اسپاسم خوش خیم اولیه پلکی معروف است ، غالبا در سال های انتهایی بلوغ ایجاد شده و با افزایش سن به شدت آن اضافه خواهد شد. بررسی ها حاکی از آن بوده که این نوع پرش پلک در آقایان کمتر از خانم ها مشاهده می شود ، در واقع طبق آمار زنان دو برابر خانم ها با این عارضه مواجه می شوند. این نوع پرش پلک معمولا بر اثر خستگی ، استرس ، آلودگی هوا و حساسیت به نور ایجاد می شود. این نوع پرش مکرر و غیر ارادی بوده که در صورت طولانی شدن مدت زمان آن می تواند سوزش چشم ، تاری دید و حتی گرفتگی عضلات صورت شود. حتی در برخی موارد شدت این گرفتگی به اندازه ایست که فرد قادر به باز کردن چشم های خود نیست.
  3. نوع سوم که اسپاسم نیمه صورت نام دارد ، بسیار نادر بوده و طی آن به صورت همزمان ماهیچه های چشم و اطراف لب را درگیر می کند. لازم به ذکر است این نوع پرش پلک برخلاف سایر روش ها یک سمت صورت را درگیر می کند.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضرورت دارد ؟

  • در صورتی که پرش پلک بیش از یک هفته ادامه داشت.
  • در صورتی که بر اثر شدت گرفتگی عضلات پلک ؛ چشم ها بسته شوند.
  • چنانچه گرفتگی صورت به اندازه ای بود که سایر ماهیچه ها را درگیر کند.
  • در صورت مواجه شدن با قرمزی ، التهاب یا اختلال در دید.
  • چنانچه پلک بالا دچار افتادگی شود.​
Call Now Buttonتماس با کلینیک