نیستاگموس

نیستاگموس

در واقع نیستاگموس نوعی بیماری چشمی بوده که سبب حرکات تکراری و غیرقابل کنترل چشم ها می شود و با کاهش بینایی و درک عمق همراه می باشد. همچنین در تعادل و هماهنگی چشم ها تاثیرگذار است.

در واقع این حرکات می توانند جهت های مختلفی داشته باشند و از سمتی به سمت دیگر ( به سمت بالا ، پایین یا به صورت دایره ای ) باشند. به همین دلیل در افرادی که به این نوع بیماری چشمی مبتلا هستند ، چشم ها نمی توانند به صورت مداوم اجسام را ببینند. به این خاطر این بیماران برای جبران این موضوع مدام سر خود را تکان می دهند یا نگه میدارند.

خستگی و استرس از عواملی هستند که موجب تشدید این بیماری می شوند اما هنوز دلیل اصلی بروز این بیماری مشخص نیست.

نیستاگموس

انواع نیستاگموس

 1. نوزادی : نیستاگموس غالبا نوزادان 2 تا 3 ماهه را درگیر می کند. در این حالت چشم ها تمایل به حرکت افقی دارند و در اکثر موارد با مشکلات دیگری همچون آلبینیسم ، وجود نداشتن عنبیه به صورت مادرزادی ( قسمت رنگی چشم ) همراه است. همچنین ممکن است بر اثر عدم رشد کافی اعصاب بینایی ، نوزاد با آب مروارید نیز مواجه شود.
 2. مهره های اسپاسم : این نوع نیستاگموس غالبا در رده سنی 6 ماه تا 3 سال پدید می آید و در سن 2 تا 8 سالگی بهبود می یابد و معمولا نیازی به درمان خاصی ندارند. بروز نيستاگموس در کودکان موجب می شود که سر خود را تکان داده یا کج کنند و ممکن است چشم آن ها در هر جهتی حرکت کند.
 3. اکتسابی : علت بروز این نوع از نیستاگموس ناشناخته بوده ولی ممکن است بر اثر اختلال سیستم اعصاب مرکزی و اختلالات متابولیکی پدید آید یا به دلیل اعتیاد به الکل یا مواد مخدر می باشد. نيستاگموس اکتسابی در دوران کودکی یا بزرگسالی توسعه می یابند.

دلایل بروز نیستاگموس

در اغلب موارد نيستاگموس به دلیل مشکلات عصبی که در تولد یا بعد از آن وجود دارد ایجاد می شود. نیستاگموس اکتسابی که بعد ها در طول زندگی پدید می آید ، می تواند نشانگر مشکل یا بیماری دیگری باشد. از دیگر دلایل پدید نيستاگموس عبارتند از :

 • نقص تكامل كنترل حرکت طبیعی چشم در ابتداي زندگی
 • آلبینیسم
 • التهاب گوش داخلی
 • آب مروارید مادرزادی
 • داروهایی مانند داروهای ضد صرع
 • بیماری های سیستم اعصاب مرکزی
 • عيوب انکساری بسیار زياد مانند نزدیک بینی ( ميوپيا ) یا آستیگماتیسم

نیستاگموس

تشخیص نیستاگموس

تشخیص این بیماری اصلا سخت نیست و با معاینه کامل چشم امکان پذیر است. تست نیستاگموس شامل موارد زیر می شود :

 • تاریخچه بیمار
 • اندازه گیری دقت بینایی
 • انکسار به منظور قدرت لنز مناسب برای اصلاح عیوب انکساری
 • آزمایش چگونگی تمرکز ، حرکت و همکاری چشم ها با یکدیگر

درمان نیستاگموس

با این حال که عینک و لنز های تماسی این بیماری را درمان نمی کند ، اما گاها موجب بهبود بینایی می شود. استفاده از کتاب هایی که فونت بزرگ دارند یا به کار گیری وسایل بزرگنمایی و افزایش نور می تواند موثر باشد.

برخی از انواع نیستاگموس در همان کودکی بهبود می یابند. همچنین در مواردی می توان با انجام عمل جراحی موقعیت عضلات حرکت دهنده را تغییر داد. البته جراحی موجب درمان نيستاگموس نمی شود اما تا حد زیادی به دید بهتر بیمار کمک می کند.​

Call Now Buttonتماس با کلینیک