رفع افتادگی پلک

رفع افتادگی پلک

رفع افتادگی پلک : افتادگی پلک یکی از عارضه هاییست که در سراسر جهان افراد بنا به دلایل مختلفی با آن مواجه هستند. افتادگی پلک بالا را پتوز می نامند. این افتادگی می تواند جزئی یا کلی باشد و همه مردمک چشم را در برگیرد. با وجود این عارضه حتی ممکن است دید فرد کاهش یابد با به طور کامل فرد بینایی خود را از دست بدهد.

رفع افتادگی پلکانواع افتادگی پلک

افتادگی پلک می تواند بر اثر عوامل اکتسابی یا مادرزادی باشد که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

اکتسابی

افتادگی پلک اکتسابی خود به چند نوع تقسیم بندی می شود :

  1. افتادگی پلک عصبی که بر اثر فشار روحی ، اعصاب پلکی تحت تاثیر قرار می گیرند و پلک را با مشکل مواجه می کند.
  2. افتادگی پلک عضله ای به دلیل اختلال در عضله پلک پدید می آید.
  3. افتادگی پلک تاندونی که بر اثر ضعف تاندون چشمی ، که به بالا نگه داشتن پلک کمک می کند ایجاد می شود.
  4. یکی دیگر از انواع افتادگی پلک اکستابی ، نوع مکانیکی آن است. در این حالت پلک آنقدر سنگین است که عضلات قادر به بلند کردن آن نیستند.

مادرزادی

ممکن است کودکان بر اثر عوامل متفاوت همچون ضعف عضله ای دچار افتادگی پلک مادرزادی شوند. با وجود این عارضه ممکن است چشم کودکان دچار تاری دید ، آستیگماتیسم و انسداد مسیر بینایی شود.

درمان و رفع افتادگی پلک

روش های مختلفی برای درمان افتادگی پلک وجود دارد که پس از معاینه توسط چشم پزشک و بررسی سن ، جنسیت ، دلایل بروز بیماری و شدت آن تعیین می شود. اما به طور کلی می توان گفت که درمان می تواند به صورت دارویی یا جراحی صورت گیرد.

رفع افتادگی پلکعلل بروز افتادگی پلک

یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به بروز افتادگی پلک می شود ، نازک شدن عضله پلک است. این عارضه غالبا بر اثر افزایش سن پدید می آید ولی امکان بروز آن در جوانی نیز وجود دارد.

از دیگر دلایل ضعیف شدن عضله پلک می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • بارداری
  • التهاب چشم
  • جراحی چشم
  • استفاده از لنز های تماسی
  • مالش بیش از حد و محکم چشم ها
  • و غیره.

عوارض افتادگی پلک

افتادگی پلک علاوه بر اینکه بر بینایی افراد تاثیر گذار است می تواند مشکلات جسمی نیز برای بیمار در پی داشته باشد. به عنوان مثال اگر افتادگی پلک منجر به تاری دید شود ، بیمار مدام مجبور است برای دید بهتر چشم های خود را جمع کند که این امر به مرور موجب بروز خطوط ریز در اطراف چشم خواهد شد. یا فردی که بر اثر افتادگی پلک دچار انسداد مسیر بینایی می شود ، برای بینایی بهتر مجبور به عقب بردن سر خود می شود که این کار به مرور موجب کشیدگی عضلات گردنی می شود.

بنابراین درمان افتادگی پلک خود را جدی بگیرید و فورا برای درمان آن اقدام نمایید.

Call Now Buttonتماس با کلینیک