رفع افتادگی پلک

رفع افتادگی پلک در کرج

رفع افتادگی پلک : افتادگی پلک ، یکی از عارضه هاییست که در سراسر جهان افراد بنا به دلایل مختلفی با آن مواجه هستند ؛ افتادگی پلک بالا را پتوز می نامند ؛ این افتادگی می تواند جزئی یا کلی باشد و همه مردمک چشم را در برگیرد ؛ با وجود این عارضه حتی ممکن است ، دید فرد کاهش یابد ، یا به طور کامل فرد بینایی خود را از دست بدهد. ( چشم پزشکی کرج )

انواع افتادگی پلک

افتادگی پلک ، می تواند بر اثر عوامل اکتسابی یا مادرزادی باشد که در ادامه ، به توضیح هر یک می پردازیم.

رفع افتادگی پلک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اکتسابی

افتادگی پلک ، اکتسابی خود به چند نوع تقسیم بندی می شود :

 1. افتادگی پلک عصبی که بر اثر فشار روحی ، اعصاب پلکی تحت تاثیر قرار می گیرند و پلک را با مشکل مواجه می کند.
 2. افتادگی پلک ، عضله ای به دلیل اختلال در عضله پلک پدید می آید.
 3. افتادگی پلک تاندونی که بر اثر ضعف تاندون چشمی ، که به بالا نگه داشتن پلک کمک می کند ، ایجاد می شود.
 4. یکی دیگر از انواع افتادگی پلک اکستابی ، نوع مکانیکی آن است ؛ در این حالت پلک آنقدر سنگین است که عضلات قادر به بلند کردن آن نیستند.

مادرزادی

ممکن است ، کودکان بر اثر عوامل متفاوت ؛ همچون ضعف عضله ای دچار افتادگی پلک مادرزادی شوند ؛ با وجود این عارضه ممکن است ، چشم کودکان دچار تاری دید ، آستیگماتیسم و انسداد مسیر بینایی شود.

درمان و رفع افتادگی پلک

روش های مختلفی برای درمان افتادگی پلک وجود دارد که پس از معاینه توسط چشم پزشک و بررسی سن ، جنسیت ، دلایل بروز بیماری و شدت آن تعیین می شود ؛ اما به طور کلی ، می توان گفت که درمان می تواند به صورت دارویی یا جراحی صورت گیرد.

علل بروز افتادگی پلک

یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به بروز افتادگی پلک می شود ، نازک شدن عضله پلک است ؛ این عارضه غالبا بر اثر افزایش سن پدید می آید ، ولی امکان بروز آن در جوانی نیز وجود دارد.

از دیگر دلایل ضعیف شدن عضله پلک ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • بارداری
 • التهاب چشم
 • جراحی چشم
 • استفاده از لنز های تماسی
 • مالش بیش از حد و محکم چشم ها
 • و غیره.

رفع افتادگی پلک

عوارض افتادگی پلک

افتادگی پلک ، علاوه بر اینکه بر بینایی افراد تاثیر گذار است ، می تواند مشکلات جسمی نیز برای بیمار در پی داشته باشد ؛ به عنوان مثال اگر افتادگی پلک منجر به تاری دید شود ، بیمار مدام مجبور است برای دید بهتر چشم های خود را جمع کند که این امر به مرور موجب بروز خطوط ریز در اطراف چشم خواهد شد ؛ یا فردی که بر اثر افتادگی پلک دچار انسداد مسیر بینایی می شود ، برای بینایی بهتر مجبور به عقب بردن سر خود می شود که این کار به مرور موجب کشیدگی عضلات گردنی می شود.

بنابراین ، درمان افتادگی پلک خود را جدی بگیرید و فورا برای درمان آن اقدام نمایید.

دوران بهبودی رفع افتادگی پلک

دوران نقاهت جراحی رفع افتادگی پلک نیز همانند سایر جراحی ها ، از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و بیماران در این دوران ، باید با دقت تمامی دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک معالج خود را انجام داده و به هیچ عنوان ، سهل انگاری نکنند.

سوالات متداول در رابطه با رفع افتادگی پلک

آیا می توان بدون انجام عمل جراحی اقدام به رفع افتادگی پلک کرد ؟

در بسیاری از مواقع ، شاهد بوده ایم روش های بسیاری ؛ از جمله تمرینات چشم ، تزریق بوتاکس ، استفاده از چشم بند جهت تقویت عضله بالا رونده و از این قبیل موارد به منظور درمان افتادگی پلک ، به بیماران پیشنهاد داده می شود ؛ در صورتی که هیچ کدام از آن ها ؛ همانند جراحی ، نمی توانند به درمان افتادگی پلک بپردازند .

مزایای عمل جراحی افتادگی پلک چیست ؟

 1. بزرگ کردن ناحیه بالایی میدان دید
 2. بهبود کیفیت بینایی
 3. بهبود فرم ظاهری پلک
 4. رفع غیر قرینگی پلک ها
 5. و غیره

مدت زمان انجام جراحی پلک چقدر است ؟

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام عمل جراحی به منظور اصلاح افتادگی پلک در افراد ، با توجه به میزان ناهنجاری ها متفاوت می باشد ؛ اما در بیشتر موارد این جراحی ، بین 1 الی 2 سال به طول می انجامد .

هزینه جراحی رفع افتادگی پلک چقدر است ؟

اطلاع از هزینه عمل جراحی پلک ، نیازمند انجام معاینات و بررسی برخی از پارامترها توسط پزشک ، می باشند ؛ بنابراین ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات در این باره ، می توانید به پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه ، قرار گیرید ؛ ایشان ، پس از انجام معاینات مورد نیاز هزینه نهایی عمل جراحی پلک را به شما اعلام خواهند کرد .

Call Now Buttonتماس با کلینیک