درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم : انحراف چشم به وضعیتی گفته می شود که طی آن چشم ها در موقعیت درست قرار نداشته و نگاه هر یک از آن ها به دو جهت متفاوت است. این عارضه می تواند بارز یا تنها گاهی قابل مشاهده باشد. در واقع در عین حال که یک چشم به سمت جلو نگاه می کند ، چشم دیگر به سایر جهت ها چرخیده است. این عارضه می تواند هر دو چشم را درگیر کند و گاهی چشم سمت راست به جلو نگاه کرده و بعضی اوقات همان چشم به سمت دیگری نگاه می کند.

انحراف چشم در کودکان بسیار شایع بوده و حدود 4 درصد اطفال با آن مواجه می شوند. اما امکان بروز آن در سنین بالا تر نیز وجود دارد.

به طور طبیعی چشم ها به صورت همزمان به یک نقطه نگاه می کنند و بخش بینایی مغز ، دو تصویر را به صورت یک تصویر سه بعدی ترکیب خواهد کرد. اما در استرابیسم ( انحراف چشم ) با خارج شدن یکی از چشم ها از موقعیت درست خود ، دو تصویر مختلف به مغز می رسد. زمانی که این حالت در کودکان ایجاد می شود ، مغز کودک تنها تصویر چشم درست را دریافت کرده و تصویر چشم مبتلا را نادیده می گیرد.

این موضوع باعث می شود که کودک دیگر توانایی درک عمق و دید دو چشمی را نداشته باشد. به همین جهت این عارضه موجب می شود تا کودک به تنبلی یا آمبلیوپی مبتلا شود. اما اگر افراد در سن بزرگسالی با این عارضه مواجه شوند ، به دلیل اینکه مغز آن ها قدرت درک تصویر با دو چشم را تا آن سن پیدا کرده ، دچار دو بینی می شوند. چرا که در این سن مغز نمی تواند تصویر چشم منحرف را حذف کند.

درمان انحراف چشم به چه صورت است ؟

به منظور حفظ دید ، مستقیم کردن چشم ها و بازگرداندن دید دو چشمی درمان هایی صورت می گیرد. اما برای درمان انحراف چشم ابتدا باید علت بروز این عارضه بررسی شود و پس از مطالعه دقیق درباره قسمت های داخلی ، درمان اپتیکی ، طبی یا جراحی انتخاب خواهد شد.

درمان انحراف چشم

تجویز عینک ، برداشتن کاتاراکت یا اصلاح سایر علل زمینه ای ایجاد انحراف و تغییر موقعیت عضلات نامتعادل چشم از درمان های این عارضه محسوب می شوند. در چشم آمبلیوپیک بستن چشم بهتر به منظور تقویت بینایی آن الزامیست.

جراحی استرابیسم

در این جراحی برشی کوچک در بافت پوشاننده چشم ایجاد می شود و از این طریق چشم پزشک امکان دسترسی به عضلات تحتانی این بافت را پیدا می کند. اینکه کدام عضله تحت جراحی قرار بگیرد به این موضوع بستگی دارد که چرخش چشم به سمت کدام جهت است. در برخی موارد لازم است که هر دو چشم تحت عمل جراحی قرار بیگرند.

برای انجام جراحی استرابیسم در کودکان لازم است که کودک به طور کامل بیهوش شود اما در بزرگسالان با بی حسی موضعی انجام می شود.

درمان انحراف چشم در بزرگسالان شامل موارد زیر می شود :

  1. جراحی عضله چشم
  2. عینک های منشوری
  3. تمرینات عضلات چشم

در ادامه هر یک از روش های فوق را توضیح خواهیم داد.

جراحی عضله چشم

یکی از رایج ترین روش های درمان انحراف چشم بزرگسالان ، انجام جراحی عضله چشم می باشد. در واقع غالبا انحراف چشم در بزرگسالان بر اثر ضعیف یا منقبض بودن بیش از حد عضله چشم پدید می آید. اما با انجام جراحی می توان این عضلات را محکم ، آزاد یا جابه جا نمود تا این عضلات هماهنگ با یکدیگر شوند.

در بیشتر اوقات این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و بستری شدن بیمار به حال عمومی و صلاحدید جراح بستگی خواهد داشت. دوران نقاهت پس از جراحی چشم چندان طولانی مدت نیست و افراد پس از چند روز می توانند به انجام کار های روزمره خود بپردازند. لازم به ذکر در مواردی که درصد انحراف چشم زیاد باشد ، احتمال تکرار جراحی وجود دارد.

جراحی بخیه های تنظیمی

گاهی ممکن است جراح چشم تشخیص بدهد که برای هماهنگ کردن چشم ها با هم از بخیه های تنظیمی استفاده شود. در واقع با این کار چشم ها با دقت نظر بیشتری در موقعیت مناسب تنظیم می شوند. طی این جراحی ابتدا چشم ها با استفاده از بخیه های به خصوص جا به جا شده و پس از به هوش آمدن بیمار ، ابتدا چشم ها توسط قطره بی حس کننده سر می شوند و سپس بخیه ها به اندازه مورد نیاز تنگ تر خواهند شد.

درمان انحراف چشم

عینک های منشوری

به منظور اصلاح انحراف خفیف چشم از عینک های منشوری استفاده می شود. منشور باعث خم شدن نور و انتشار آن خواهد شد. در واقع منشور موجب چرخش تصویر شده تا هر دو چشم یک تصویر واحد را ببینند. ممکن است منشور مخصوص فرم عینک ساخته شود یا به روی شیشه عینک نصب گردد. البته باید گفت که عینک های منشوری چندان تاثیری به روی دو بینی و انحراف زیاد چشم ندارند.

تمرینات عضله چشم

به طور کلی چشم متشکل از شش نوع عضله است و انجام تمرینات چشمی به بهبود بینایی و انواع انحراف های چشم کمک می کند.

Call Now Buttonتماس با کلینیک