خون ریزی داخل زجاجیه

خون ریزی داخل زجاجیه

خون ریزی داخل زجاجیه : مایعی که در داخل زجاجیه چشم قرار دارد ، ژل مانند بوده که حدود دو سوم فضای کره چشم را شامل می شود. در واقع 99 درصد این مایع متشکل از آب بوده و یک درصد باقی مانده آن کلاژن و هیالورونیک اسید است.

خون ریزی داخل زجاجیه زمانی اتفاق می افتد که عروق شبکیه یا لایه زیرین آن که به کوروئید معروف است دچار خون ریزی شود. همچنین می تواند بر اثر خون ریزی داخل عنبیه نیز باشد. این عارضه ممکن است در هر سنی اتفاق بیوفتد اما در افراد بالای 50 سال امکان بروز آن بیشتر است.

علائم خون ریزی داخل زجاجیه

 1. مگس پران
 2. کوری ناگهانی
 3. تاری دید ناگهانی
 4. جرقه های نورانی
 5. دلیل تاری دید ناگهانی

خون ریزی داخل زجاجیه

دلایل خون ریزی داخل زجاجیه

خون ریزی داخل زجاجیه می تواند بر اثر عوامل مختلفی اتفاق بیوفتد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • رتینوپاتی دیابتی همراه با رگ زایی : در دیابت بر اثر رشد عروق جدید در چشم ، عروق شکننده شده و مستعد خون ریزی می شوند. بنابراین رتینوپاتی دیابتی یکی از رایج ترین دلایل خون ریزی داخل زجاجیه محسوب می شود.
 • جدا شدگیه پرده شبکیه و سوراخ شبکیه : این عامل می تواند سبب پاره شدن یکی از عروق شبکیه شود که در نهایت منجر به خون ریزی داخل زجاجیه خواهد شد.
 • جداشدگی خلفی پرده زجاجیه : در سنین بالا تر و در میان سالی ممکن است زجاجیه از رتین جدا شده و موجب پارگی یکی از عروق شبکیه شود که به خون ریزی داخل ویتره می انجامد.
 • انسداد ورید مرکزی رتین یا شاخه های آن : این عارضه یکی از رایج ترین عوارضی است که در بیماران مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا هستند ایجاد می شود و می تواند یکی از دلایل خون ریزی داخل زجاجیه گردد.
 • ضربه های چشمی

چگونگی تشخیص خون ریزی داخل زجاجیه

در واقع برای تشخیص این عارضه باید هر دو چشم تحت معاینه قرار گیرند ، چرا که چشم سالم به پزشک در بررسی و کشف علت خون ریزی کمک می کند.

 1. معاینه با slit-lamp
 2. آزمایش پاسخ مردمک به نور
 3. اندازه گیری حدت بینایی Visual Acuity
 4. معاینه ته چشم به صورت مستقیم و غیر مستقیم

خون ریزی داخل زجاجیه

درمان خون ریزی داخل زجاجیه

 • در ابتدا چشم توسط متخصص شبکیه چشم معاینه می شود. پس از بررسی علت بروز این عارضه درمان آغاز خواهد شد. برای درمان جداشدگیه شبکیه یا سوراخ آن ، باید لیزر کرایوتراپی یا جراحی صورت گیرد.
 • جز در مواردی که خون ریزی داخل زجاجیه بر اثر برخورد ضربه یا جدا شدگی شبکیه باشد ، پیگیری مرتب برای یک الی دو هفته می تواند موجب جذب مقداری از خون ریزی شود ولی در این حالت ممکن است چند ماه طول بکشد تا مجددا دید حاصل شود. در صورت سالم بودن ماکولا برای بهبود دید می توان جراحی به روش ویترکتومی نیز انجام داد.
 • برای درمان این عارضه می توان پانسمان دو طرفه انجام داد تا موجب محدود شدن حرکت چشم ها شود.
 • علاوه بر موارد ذکر شده می توان از روش های جدید تری همچون مایع کردن لخته یا همولیز ( با استفاده از امواج اولتراسوند یا ایمونوگلوبولین آنتی RH ) استفاده کرد.​
Call Now Buttonتماس با کلینیک