بررسی میدان بینایی

بررسی میدان بینایی

بررسی میدان بینایی ( پریمتری ) : چشم انسان به نحوی طراحی شده که هنگام خیره شدن به اجسام کوچک ، قدرت مشاهده دقیق جزئیات آن جسم را خواهد داشت ، چرا که هنگام نگاه کردن به صورت خیره وار به جسمی ، تصویر آن شی بر روی مرکز لکه زرد چشم یا اصطلاحا ماکولای چشم می افتد.

حال توجه داشته باشید ، در لحظه ای که به جسمی خیره شده اید و چشمان تان ثابت است قادر خواهید بود در جهات بالا ، پایین ، راست و چپ آن جسم ، البته نه با دقت بالا ، وسعتی از فضا را نیز مشاهده نمایید.

این وسعت دید در علم چشم پزشکی ، موسوم به میدان بینایی می باشد ، لذا می توان گفت که میدان بینایی در حالی که به یک جسم خیره شده‌اید سبب آگاهی شما از پیرامون خودتان نیز می شود.

در حقیقت میدان بینایی علاوه بر افزایش کارایی سیستم بینایی ، منجر به افزایش میزان اشراف ما به محیط پیرامون و اطراف مان می شود.

بررسی میدان بینایی

بررسی میدان بینایی با تست پریمتری

در صورتی که متخصص چشم پزشکی ، تست پریمتری را به منظور بررسی میدان بینایی ، برای بیمار خود تجویز نماید بدین معنا است که به عصب چشم بیمار مشکوک است.

مشکوک بودن به عصب چشم ، می تواند در اثر مشکلات نورولوژیک یا اختلالات چشمی باشد.

برخی از آن ها عبارتند از :

  • آب سیاه یا گلوکوم که سبب افزایش میزان فشار داخل چشم می شود.
  • ضایعات فضا گیر مسیر عصب بینایی
  • افزایش فشار مایع مغزی نخاعی
  • التهاب عصب چشم

تست پریمتری

اصلی ترین کاربرد این تست ، تشخیص و کنترل آب سیاه می باشد.

تست پریمتری ، مازاد بر این در تشخیص انواع بیماری های اعصاب چشم و همچنین مسیرهای بینایی در مغز بسیار کمک کننده است.

پزشک متخصص چشم ، می تواند تست میدان بینایی  ( پریمتری ) را در جلسه معاینه بالینی و با تقاضا از بیمار جهت زل زدن به یک نقطه و ثابت نگاه داشتن چشم ها در شرایطی که وسیله ای نظیر خودکار را در موقعیت های گوناگون میدان بینایی ، حرکت می دهد انجام دهد.

در این تست ، برای بررسی میدان بینایی هر فرد زاویه ای که قادر به مشاهده و درک جسم است محاسبه می گردد.

نتایج به دست آمده از دستگاه پریمتری دقیق و قابل اعتماد می باشد.

بررسی میدان بینایی

روش های انجام پریمتری

تست یا آزمون پریمتری سه روش دارد که عبارتند از:

  1. Kinetic perimetry

در این روش ، نقاط نورانی درون نیمکره فرد مشاهده کننده حرکت می کنند تا او بتواند آن ها را رویت کند.

  1. Static perimetry

در این روش ، هر نقطه نورانی موقعیتی ثابت دارد و از فرد تقاضا می شود تا در صورت مشاهده آن نقاط ، دکمه مخصوص موجود روی دستگاه را فشار دهد.

  1. هامفری

این روش به عنوان رایج ترین و متداول ترین متد برای پریمتری شناخته می شود.

لازم به ذکر است که افراد مبتلا به بیماری لوپوس یا که از داروی «هیدروکسی کلروکین» استفاده می کنند به خاطر احتمال رسوب کلروکین بر روی شبکیه ، می بایست به طور منظم و اغلب طی فواصل شش ماهه از این تست استفاده نمایند.

کلینیک فوق تخصصی چشم نورنگاه کرج ، با استفاده از سیستم های پیشرفته « پریمتری » انجام آزمون های مختلف میدان بینایی را برای افراد امکان پذیر می سازد.

Call Now Buttonتماس با کلینیک