افتادگی پلک

افتادگی پلک که در علم پزشکی تحت عنوان پتوز و بلفاروپتوز نیز شناخته می شود انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن تحت عنوان پتوز یک طرفه ( در این حالت تنها یکی از پلک ها دچار افتادگی می شود. ) و پتوز دو طرفه ( در این حالت هر دو پلک افتادگی دارند. ) شناخته می شود که در این حالت بیمار نیاز به رفع افتادگی پلک دارد.

بیماری پتوز ، به خودی خود خطرناک نیست اما در برخی از مواقع می تواند نشانه ای از بیماری های جدی و خطرناک باشد.

افتادگی پلک

در صورتی که فرد مبتلا به این بیماری شده باشد پلک بالایی او در مکانی پایین تر از موقعیت اصلی خود قرار می گیرد و چشم و فرد را می پوشاند به همین علت ممکن است در دید فرد اخلال به وجود آید.

در برخی از مواقع که بیماری پتوز ، بسیار شدید است مردمک چشم را می پوشاند. همانطور که از نام این بیماری پیداست بارزترین علائم آن افتادگی و شل شدگی پلک بالا است. افتادگی پلک ، می تواند ارثی یا اکتسابی باشد.

پتوز در کودکان

درصورتی که این بیماری مادرزادی باشد در اثر نقض عضله بالابرنده پلک بالایی ، ایجاد می شود و می تواند بیماران را با مشکلاتی از قبیل اخلال در حرکت چشم ، بیماری های عضلانی ، تومورهای پلک ، اخلالات عصبی ، تنبلی چشم و غیره مواجه کند.

لازم به ذکر است بیماری پتوز در اثر افزایش سن ، به خودی خود از بین نمی رود و فرد بیمار حتما باید به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد.

در بیشتر مواقع کودکی که در اثر وراثت به این بیماری مبتلا شده است ، در بین چین های طبیعی دو پلک بالایی او تقارن وجود ندارد و او برای دیدن مجبور است ابروهای خود را به سمت بالا حرکت داده یا گردن خود را به سمت عقب خم کند.

در اکثر مواقع پزشک برای درمان بیماری پتوز ، با توجه به عواملی هم چون سن بیمار ، میزان شدت بیماری پتوز ، درگیری هر دو یا تنها یک پلک ، وضعیت حرکت چشم ، میزان قدرت عضله بالا برنده پلک و غیره انجام جراحی را به بیماران پیشنهاد می دهد اما پزشکان ترجیح می دهند برای درمان پتوز در کودکان ، در حد امکان از انجام جراحی خودداری کنند و این بیماری را با تجویز مواردی هم چون قطره چشم ، عینک ، چشم بند و غیره درمان کند ؛ بنابراین در صورتی که انجام جراحی برای درمان بیماری پتوز در کودک شما پیشنهاد می شود مطمئن باشید که آن تنها راه درمانی موجود است ؛ نسبت به عدم انجام جراحی مقاومت نکنید.

بیماری پتوز در بزرگسالان

درگیر شدن افراد با بیماری افتادگی پلک در سنین بالا دلایل متفاوتی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از :

 • افزایش سن
 • کشیده یا جداشدن تاندون عضله بالا برنده پلک بالا ( در علم پزشکی این عضله را لواتور می نامند. )
 • انجام جراحی های چشمی هم چون آب مروارید ، جراحی لیزیک و غیره
 • اصابت ضربه به چشم
 • احتمال ایجاد بیماری پتوز در اثر بیماری های دیگری هم چون بیماری های عصبی و عضلانی چشم نیز وجود دارد.

در برخی از مواقع فرد درگیر بیماری پتوز در اطراف چشم خود احساس درد می کند و از دیگر علائم آن می توانیم به مواردی هم چون خشکی چشم ، وجود اشک بیش از حد در چشم و غیره اشاره کنیم.

بهترین روش درمانی برای درمان بیماری افتادگی پلک در بزرگسالان پس از انجام آزمایشات و عکس برداری های مورد نیاز تشخیص داده می شود. لازم به ذکر است درمان نهایی پتوز در بزرگسالان ، انجام جراحی می باشد.

 

 

جراحی پتوز

جراحی پتوز در بزرگسالان ، تحت بی حسی موضعی انجام شده و پزشک در حین انجام این جراحی اقدام اصلاح افتادگی پلک بیماران می کند.

بسیاری از بیمارن نگران باقی ماندن جای اسکارهای ناشی از جراحی پتوز می باشند ، در این باره باید بگوییم که برش ایجاد شده در جراحی پتوز بسیار کوچک و ظریف می باشد و در بین چین های طبیعی پلک بالا پنهان می شود بنابراین نگران باقی ماندن جای آن نباشید.

عوارض جراحی پتوز

جراحی پتوز ، نیز همانند دیگر جراحی ها خطراتی برای بیماران دارد اما در صورت انتخاب جراح ماهر و چیره دست هیچ عارضه ای پس از جراحی بیماران را تهدید نمی کند در غیر این صورت ممکن است بیماران دچار عوارض ذیل شوند :

 1. کاهش بینایی
 2. عفونت
 3. خونریزی
 4. کوتاه شدن پلک بیش از اندازه
 5. زخم چشم
 6. خشکی چشم
 7. تورم بیش از حد

اما لازم به ذکر می باشد بروز این موارد در بیماران بسیار نادر است.

مراقبت های بعد از جراحی افتادگی پلک

 • در اکثر مواقع پزشک برای بیمارانی که جراحی پتوز انجام داده اند قطره و پماد چشم تجویز می کند بیماران باید در استفاده از آن ها دقت کرده و سر ساعت آن ها را استفاده کنند.
 • استفاده از کمپرس یخ به کاهش تورم بیماران بعد از جراحی پتوز ، کمک شایانی می کند.
 • امکان بی حسی پلک بعد از جراحی پتوز ، وجود دارد که با مرور زمان و به تدریج از بین می رود بنابراین جای نگرانی ندارد .
 • پزشک در رابطه با تمیز کردن زخم ناشی از جراحی پتوز به بیماران دستورالعمل هایی می دهد که رعایت آن ضروری می باشد.
 • توصیه می شود بیماران بعد از جراحی پتوز ، از خوابیدن بر روی شکم و قرار دادن صورت بر روی بالش خودداری کنند زیرا این کار منجر به وارد شدن فشار به چشم می شود.

افتادگی پلک

هزینه جراحی پتوز

بیماران ابتدا باید توسط چشم پزشک تحت معاینه قرار گیرند و سپس هزینه آن مشخص گردد. کلینیک نورنگاه واقع در گوهردشت کرج یکی از بهترین و مجهزترین کلینیک های چشم پزشکی و تشکیل شده از کادری مجرب می باشد که بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان به بهترین نحو ارائه می نماید.

جهت دریافت بهینه ترین خدمات درمانی در حوزه چشم می توانید با اطمینان خاطر به کلینیک نورنگاه بهترین کلینیک چشم پزشکی کرج مراجعه نمایید.

 

Call Now Buttonتماس با کلینیک