پیوند قرنیه

دکتر خوب برای پیوند قرنیه

 پیوند قرنیه ، روشی است که حین انجام آن تمامی اعضای آسیب دیده قرنیه را خارج می کنند و بافت‌ های سالم را جایگزین آن خواهند کرد ؛ در بیشتر مواقع از پیوند قرنیه تحت عنوان کراتوپلاستی یاد می‌‌ شود. کلینیک نورنگاه بهترین کلینیک چشم پزشکی کرج ، انواع خدمات چشم پزشکی ، اعم از پیوند قرنیه را ارائه می دهد.

پیوند قرنیه

قرنیه یک لایه شفاف خارجی در قسمت فوقانی چشم می باشد که همانند پنجره چشم عمل می کند ؛ قرنیه دو وظیفه مهم دارد :

وظیفه اول قرنیه این است که پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت کرده و آنها را به روی پرده شبکیه متمرکز کند، وظیفه دیگر قرنیه این است که از ساختمان های داخل کره چشم محافظت کند. هنگامی‌ که قرنیه چشم دچار آسیب می شود کمتر قابل مشاهده می باشد و امکان دارد که ظاهر آن تغییر کند.

اهداف پیوند قرنیه

عمل پیوند قرنیه ، معمولا برای تحقق اهداف زیر انجام می شود :

اهداف چشمی

جایگزین کردن قرنیه شفاف در بیمار ، به جای قرنیه مات و کدر ، هدف چشمی عمل پیوند قرنیه می باشد. معمولا پیوند قرنیه با این هدف ، برای اصلاح ناهنجاری هایی چون درمان قوز قرنیه ، دژنراسیون قرنیه ، کدورت قرنیه و التهاب قرنیه انجام می شود.

اهداف درمانی

در مواردی که درمان قرنیه ، با مصرف داروهای آنتی بیوتیک و ضد ویروس ، نتایجی را در پی نداشته باشد ، از عمل پیوند قرنیه برای درمان این وضعیت ، استفاده می شود.

اهداف ترمیمی

بازسازی آناتومی چشم یا انسجام قرنیه ، در بیمارانی که قرنیه شان نازک یا سوراخ شده است ، را پیوند قرنیه ترمیمی می نامند.

اهداف زیبایی

برداشتن قرنیه ناسالم یا بهبود ظاهر قرنیه ، در مواردی که قرنیه دارای زخم باشد ، مربوط به اهداف زیبایی پیوند قرنیه می باشد.

چه کسانی باید پیوند قرینه را انجام بدهند ؟

بیماری کراتوکونوس یا قوز قرنیه یکی از شایع‌ ترین دلایل نیاز به عمل پیوند قرنیه می باشد ؛ در قوز قرنیه ، شکل قرنیه تغییر می ‌کند و موجب بروز بسیاری از مشکلات می ‌شود.

با بروز بیماری دیستروفی فوکس ، عملکرد سلول های سطح داخلی قرنیه با گذر زمان تغییر می کند که این مورد با بالا رفتن سن شدید تر خواهد شد.

هنگامی که سلول ها ضعیف می شوند به جای این که مایع اضافی از بین برود میزان آن افزایش پیدا کرده و موجب تاری دید فرد می گردد.

در ادامه می توان گفت که پیوند قرنیه برای افراد ذیل انجام می شود :

 1. در مواقعی که به علت آسیب شدید قرنیه یک سوراخ کوچک در قرنیه ایجاد شود.
 2. هنگامی که چشم به علت تورم قرنیه ، دچار درد شدید شده است.
 3. از میان بردن و ریشه کن کردن عفونت در مواقعی که عفونت قرنیه با تجویز و مصرف دارو درمان نمی ‌شود.

پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟

جراحی پیوند قرنیه ، تا حد قابل توجهی سطح بینایی شما را بهبود می بخشد ؛ عمل جراحی پیوند قرنیه یک روش جراحی سرپایی است. در اکثر موارد نتایج حاصل از انجام این عمل رضایت بخش بوده است.

با گذر زمان و با پیشرفت علم و فناوری در این زمینه رضایت از نتایج حاصل از انجام این عمل جراحی افزایش یافته است. در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم که ممکن است درد یا دید شما تا چند ماه بدتر شود ؛ چرا که در این دوران چشم باید به قرنیه جدیدی که با آن پیوند خورده عادت کند.

پیوند قرنیه

پس از این دوران بهبودی کامل حاصل شده که جراح اقدام به کشیدن بخیه می‌ کند و شما باید در فاصله زمانی که برای شما توسط جراح مربوطه تعیین شده است ؛ به جراح خود مراجعه کنید تا وضعیت کنونی چشم شما را به طور کامل بررسی کند.

در بیشتر مواقع اکثر بیماران شاهد درمان و بهبود شبیه بینایی خود خواهند بود و برخی از آن ها باید از عینک استفاده کنند و ممکن است که حدود یک سال طول بکشد تا چشم شما به بهبودی کامل دست پیدا کند.

اما باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که با توجه به پیشرفت علم و فناوری در این زمینه دوران بهبود کوتاه تر شده است.

دوره نقاهت پیوند قرنیه

 • کسانی که تحت عمل پیوند قرنیه قرار گرفته اند ؛ باید در دوران نقاهت آن در رعایت دستورالعمل های مراقبتی که توسط پزشک معالج شان توصیه می شود ، بسیار دقت کنند ؛ چرا که موجب بهبودی سریع تر آن ها می گردد ؛ در ذیل به برخی از مهم ترین این نکات اشاره کرده ایم ؛ با ما همراه باشید.
 • احتمالا روز بعد از عمل ، باید به متخصص چشم پزشک مراجعه نمایید ، تا چشمانتان معاینه شود.
 • تا مدتی پس از عمل پیوند قرنیه ، اجازه استحمام نخواهید داشت ؛ مدت زمان دقیق آن را از پزشک معالج خود جویا شوید.
 • در مصرف منظم و به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک ، بسیار دقت کرده و دقیقا مطابق آنچه متخصص چشم پزشک تجویز کرده است ، عمل نمایید.
 • به هیچ عنوان ، چشم های خود را فشار یا ماساژ ندهید.
 • در صورت احساس درد ، تنها مجاز به مصرف مسکن های تجویز شده توسط چشم پزشک هستید و باید از مصرف خودسرانه سایر داروها خودداری نمایید.
 • بهتر است ، در رابطه با زمان مناسب برگشت به زندگی عادی و انجام امور روزانه از پزشک معالج خود سوال کنید.
 • بینایی تان به مرور زمان و به تدریج بهبود خواهد یافت.
 • در دوران نقاهت عمل پیوند قرنیه ، به پشت خوابیده و از خوابیدن بر روی شکم و پهلوها خودداری نمایید.
 • توصیه می گردد ؛ پس از به هوش آمدن ابتدا کمی مایعات بخورید.
 • از خم شدن خودداری نمایید.
 • طبق توصیه چشم پزشک ، در حین نماز خواندن از سجده کردن اجتناب نمایید.
 • بانوانی که تحت عمل پیوند قرنیه قرار گرفته اند ، باید تا مدتی از به کار بردن لوازم آرایشی در چشم و نواحی اطراف آن خودداری نمایند.
Call Now Buttonتماس با کلینیک