میگرن چشمی

میگرن چشمی

میگرن چشمی یکی از اختلالات مربوط به بینایی است که با سر درد شدیدی همراه بوده و قوه بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که با این عارضه مواجه می شوند معمولا نور های درخشان یا سایه می بینند.

در مواقع بسیار نادر ، پس از اینکه فرد با سر درد شدید میگرنی مواجه شد ، برای مدت کوتاهی بینایی خود را از دست می دهد. به این نوع میگرن چشمی ، میگرن شبکیه ای نیز می گویند.

حمله های میگرن منظم نیز یکی دیگر از عوارضی است که موجب ایجاد اختلال در بینایی فرد خواهد شد. در این حالت فرد نور های درخشان یا نقاط کور می بیند. این عارضه معمولا در هر دو چشم اتفاق می افتد.

علائم میگرن چشمی

  1. تهوع
  2. استفراغ
  3. حساسیت به نور یا صدا

مشکلات بینایی موجود در یک چشم : این اختلال ممکن است تنها چند دقیقه یا حداکثر نیم ساعت به طول انجامد. در برخی موارد ممکن است تشخیص اینکه بیماری کدام چشم را درگیر کرده کمی مشکل باشد ، چرا که نور های درخشان یا نقاط کور تنها در یک سمت میدان بینایی ایجاد می شوند.

میگرن چشمی

سردردی که حداقل 4 ساعت و حداکثر سه روز به طول می انجامد : این سردرد تنها در یک سمت سر اتفاق می افتد و شدت آن متوسط یا بسیار زیاد است. در این حالت بیمار احساس می کند سرش ضربان دارد و با حرکت کردن و قدم برداشتن درد آن افزایش می یابد.

دلایل بروز میگرن چشمی

تاکنون هنوز اطلاعات دقیق و جامعی در رابطه با علت پیدایش این بیماری کشف نشده اما برخی از پزشکان احتمال می دهند که میگرن چشمی بر اثر اسپاسم و گرفتگی عروق خونی شبکیه رخ دهد.

احتمال ابتلا به نابینایی یکی از چشم ها در افرادی که دچار میگرن چشمی هستند بیش از سایر افراد می باشد ، گرچه لازم به ذکر است این احتمال بسیار نادر است.

تشخیص بیماری میگرن چشمی

به منظور تشخیص این بیماری چشم پزشک ابتدا به معاینه چشم ها می پردازد و برای تشخیص قطعی میگرن چشمی باید سایر احتمالات رد شوند ، چرا که برخی از علائم این بیماری مشابه با سایر بیماری هاست. علائمی که باید توسط پزشک رد شوند عبارتند از :

  • بیماری‌های خود ایمنی
  • اسپاسم شریان‌ های چشم و شبکیه
  • انسداد شریان مربوط به چشم به هر علتی
  • التهاب در عروق چشم ( آرتریت غول آسا )
  • مشکلات خونی مثل آنمی داسی شکل و پلی سیتمی

آیا میگرن چشمی قابل درمان است ؟

بله – به طور کلی می توان گفت که انواع خفیف این بیماری با مسکن های معمولی و استراحت التیام می یابند. انواع شدید تر آن که مکررا تکرار می شوند با تجویز دارو های قوی تر و ایجاد تغییر در سبک زندگی بهبود می یابند.​

Call Now Buttonتماس با کلینیک