ماکولا

ماکولا

ماکولا نوعی بیماری چشمی است که معمولا بر اثر بالا رفتن سن پدید آمده و طی آن لکه زرد رنگ درون چشم که وظیفه دید مستقیم و واضح را برعهده دارد و حساس به نور است ، تخریب خواهد شد. به طور کلی دیواره چشم از سه لایه تشکیل شده که حساس ترین آن ها لایه درونی شبکیه چشم می باشد. اما زمانی که چشم به بیماری مـاکولا دچار می شود ، در این نقطه پرده شبکیه نازک شده و تغییر رنگ می دهد.

در مواردی که ماکولا پیشرفت کرده باشد ممکن است کلافی از عروق خونی غیرطبیعی زیر مـاکولا ایجاد شود و منجر به خون ریزی و کاهش بینایی فرد شود. در این حالت فرد قابلیت خواندن ، نوشتن و حتی رانندگی کردن را از دست می دهد.

به طور معمول ماکولا در سنین بالای 65 سال پدید می آید و غالبا هر چه سن بیشتر شود ، به شدت آن نیز افزوده خواهد شد. این بیماری می تواند بر اثر وراثت و عوامل ارثی پدید آید.

علاوه بر عوامل ارثی ، عوامل اکتسابی نیز می توانند در بروز این بیماری موثر باشند. به عنوان مثال استعمال دخانیاتی همچون سیگار یا قلیون ماکولا را وخیم تر کرده و حتی می توانند زمان بروز آن را جلوتر بیاندازند. همچنین افرادی که مبتلا به بیماری فشار خون یا بالا بودن چربی هستند یا کسانی که تحرک ندارند نیز در معرض ابتلا به مـاکولا می باشند.

ماکولا

انواع ماکولا ( AMD )

به طور کلی ماکولا دو نوع دارد :

  1. نوع اول را ماکولا خشک می نامند که شایع ترین نوع AMD بوده و هنوز دلیل ایجاد آن کشف نشده است. طی این نوع مـاکولا سلول های حساس به نور رفته رفته کاهش یافته و به تدریج دید مرکزی چشم مبتلا کمتر می شود. در مـاکولا خشک غالبا ابتدا یک چشم و پس از مدتی چشم دیگر درگیر خواهد شد.
  2. نوع دوم را ماکولا مرطوب می نامند که در آن عروق خونی زیر شبکیه به سمت شبکیه چشم رشد می کند. به طبع عروق خونی جدید شکننده هستند و به همین دلیل معمولا خون و مایع از آن ها به قسمت تحتانی مـاکولا نشت می کنند و سبب آسیب زدن به مـاکولا می شوند. در این حالت طی زمان کوتاهی دید مرکزی از بین خواهد رفت.

علائم تخریب ماکولا

به طور کلی ماکولا با درد همراه نیست و با مبتلا شدن به AMD خشک یا مرطوب ، بیمار متوجه هیچ دردی نخواهد شد. اما یکی از شایع ترین علامت های مـاکولای خشک ، تاری دید است. در واقع در این حالت فرد نیازمند نور بیشتری برای مطالعه بوده و برای شناختن افراد باید به آن ها نزدیک تر شود.

اما از علائم اولیه مـاکولای مرطوب می توان به موجی شدن خطوط مستقیم اشاره کرد که بر اثر نشت مایع از عروق خونی جدید زیر مـاکولاست. در این حالت بیمار با فقدان دید مرکزی حاد مواجه می شود.

Call Now Buttonتماس با کلینیک