شب کوری

شب کوری چیست؟

شب کوری یا Nyctalopia ، نوعی بیماری چشمی است که سبب اختلال بینایی در شب و در فضاهایی با نور ضعیف می شود که غالبا به دنبال بیماری های وراثتی و ژنتیکی و در مواردی به دنبال جهش ژنتیک ( ازدواج های فامیلی ) و یا کمبود ویتامین A رخ می دهد.

شب کوری ، خود به تنهایی یک بیماری نیست و عموما نشانه ای از بیماری های دیگر است ؛ از آن جا که عدم رسیدگی به موقع به این بیماری می تواند به کوری فرد بیانجامد ، توصیه می شود با ملاحظه علائم آن سریعا به چشم پزشک مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که شب کوري در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد ، اما معمولا مبتلایان به این بیماری در بازه سنی 10 الی 30 سال قرار دارند.

شب کوری

درمان شب کوری

از دید اکثر پزشکان ، شب کوری از جمله بیماری هایی است که در حال حاضر درمانی ندارد ، البته نباید از تلاش محققین حوزه پزشکی در راستای کشف راهی کارآمد جهت درمان این بیماری غافل بود.

باید توجه داشت که هیچ راه درمانی برای افرادی که به دلیل وراثت دچار عارضه شب کوری شده اند وجود ندارد و تنها راه جهت جلوگیری از بروز شب کوري در این افراد مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج خواهد بود.

افرادی که دچار بیماری شب کوری هستند ؛ می توانند جهت جلوگیری از پیشرفت این بیماری از خوراکی های حاوی ویتامین A که در مواردی از قبیل گوشت قرمز ، هویج و جگر یافت می شود به میزان بیشتری استفاده نمایند.

توجه داشته باشید برخی بیماری های چشمی ؛ نظیر بیماری ضعف چشمی نیز تقریبا علائمی مشابه علائم شب کوري را به دنبال دارد ، از این رو ممکن است افراد در وهله اول این بیماری را با شب کوري اشتباه بگیرند.

در صورتی که در بیماری ضعف چشمی ، بینایی فرد در نور روز نیز دچار اشکال بوده و تابش نور در بینایی وی تاثیری ندارد.​

Call Now Buttonتماس با کلینیک