درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم : تنبلی چشم یا آمبلیوپی نوعی اختلال چشمی است که با بروز آن چشمی که به ظاهر سالم است ، دچار کاهش دید مرکزی می شود. در واقع در این شرایط ساختمان ظاهری چشم سالم است اما علی رغم استفاده از عینک هم دید چشم کامل نیست. زمانی که بینایی در یکی از چشم ها طبیعی بوده و در چشم دیگر غیر طبیعی باشد ، آن چشمی که بینایی اش تکامل نیافته به ضعف بینایی دچار شده و پس از مدتی تنبل می شود. این عارضه معمولا در 2 الی 3 درصد کودکان دیده خواهد شد و بهترین زمان برای درمان آن ، دوران نوزادی یا اوایل کودکی است.

درمان تنبلی چشماما درمان تنبلی چشم به چه صورت است ؟

اولین و موثر ترین قدم برای درمان تنبلی چشم این است که به کودک آموزش داده شود که از چشم ضعیف تر خود استفاده کند. بدین منظور می توان به مدت چند هفته یا چند ماه نوعی پوشش به روی چشم قوی تر قرار داد. استفاده از پوشش ممکن است بعد از برطرف شدن تنبلی چشم نیز لازم باشد تا از برگشت آن پیشگیری به عمل آید.

در برخی موارد خاص و در صورت تشخیص چشم پزشک ، به جای استفاده از پوشش مخصوص ، می توان از قطره های چشمی یا عدسی های تار کننده چشم قوی تر استفاده نمود.

یکی دیگر از روش هایی که می تواند در درمان تنبلی چشم موثر باشد ، استفاده از تکنیک فعال درمان می باشد. در این روش چشم مبتلا تحریک و فعالسازی می شود. انجام این روش تنها در مطب امکانپذیر بوده و نیازمند مراجعات متعدد بیمار می باشد.

نکته قابل توجه این است که پیش از اقدام برای درمان تنبلی چشم ، باید مشکلات زمینه ای چشم برطرف شوند. ( اصلاح عیوب انکساری توسط عینک و درمان آب مروارید توسط عمل جراحی )

نکته

باید بدانید که درمان تنبلی چشمی که بر اثر انسداد مسیر بینایی پدید آمده تنها در صورت تشخیص و درمان عوامل زمینه ای در دو تا سه ماه اول زندگی موفقیت آمیز می باشد. از عواملی که در موفقیت درمان تنبلی چشم موثر هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  1. شدت تنبلی چشم
  2. سن کودک در زمان شروع درمان
  3. علت پدید آورنده تنبلی چشم

عوارض ناشی از عدم درمان تنبلی چشم

  • از بین رفتن دید سه بعدی
  • بروز نقص بینایی شدید و دائمی در چشم تنبل
  • در صورتی که چشم سالم به بیماری به خصوصی مبتلا شود ، امکان نابینا شدن دائمی فرد وجود دارد.
Call Now Buttonتماس با کلینیک