جراحی شبکیه

جراحی شبکیه

جراحی شبکیه به روش ویترکتومی نوعی جراحی چشم است که به منظور افزایش کیفیت بینایی و درمان برخی از مشکلات شبکیه و زجاجیه انجام می شود.

شبکیه در حقیقت به بافت حساس به نور چشم گفته می شود که واقع در قسمت عقب کره چشم می باشد ، زجاجیه نیز ماده ای ژله مانند و شفاف است که بخش میانی چشم را می پوشاند.

جراحی شبکیه

چه کسانی کاندیدای جراحی شبکیه می باشند ؟

چنانچه توسط چشم پزشک علائم ذیل در فردی تشخیص داده شوند انجام جراحی ویترکتومی ضرورت می یابد.

 • رتینوپاتی دیابتی بویژه در مواردی که شبکیه دچار کشیدگی و خونریزی شده باشد.
 • بخش های داخلی کره چشم دچار عفونت شده باشند.
 • چشم دچار جراحت و آسیب شدید شده باشد.
 • در برخی موارد که جداشدگی شبکیه اتفاق افتاده باشد.
 • بخش مرکزی شبکیه یا ماکولا دچار چروک شده باشد.
 • در ناحیه ماکولا سوراخ ایجاد شده باشد.
 • در مواردی که در اثر جراحی آب مروارید یا کاتاراکت اختلالاتی بروز نموده باشد.

 جراحی شبکیه چگونه است ؟

غالبا عمل جراحی شبکیه ( ویترکتومی ) سبب تثبیت یا بهبود بینایی می شود. طی این جراحی خون و مواد به جا مانده از التهاب یا عفونت که که ممکن است منجر به محو گشتن یا انسداد تصاویر جهت تمرکز بر روی شبکیه شوند تخلیه و خارج می گردند.

همچنین در جراحی ویترکتومی ، بافت آسیب دیده ای که ممکن است سبب گسستن ، چروک خوردگی یا جابجایی شبکیه شود ، نیز خارج می شود.

به علاوه با جراحی شبکیه به روش ویترکتومی می توان جسم خارجی ای که در اثر برخورد ضربه در داخل چشم گیر افتاده است را خارج نمود.

چنانچه شبکیه در محل اصلی قرارگیری خود نباشد یا اینکه اجسام ذکر شده از چشم خارج نشوند ، بینایی چشم آسیب دیده و کاهش می یابد.

مراحل درمان در جراحی شبکیه

تعیین این مسئله که فرآیند عمل طی بیهوشی موضعی یا عمومی صورت پذیرد به عهده متخصص چشم می باشد ، لذا در مواردی ممکن است نیاز به بستری شدن بیمار به مدت یک شبانه روز ضرورت یابد.

پیش از انجام جراحی ویترکتومی ، چشم پزشک جهت پیشگیری از بروز خطرات خاص پزشکی به معاینه بالینی بیمار می پردازد و همچنین اقدامات لازم جهت کسب آمادگی لازم را برای بیمار بیان می نماید.

طول مدت زمان جراحی ویترکتومی به شرایط بیمار بستگی دارد ، بنابراین بین یک الی چند ساعت متغیر می باشد.

لازم به ذکر است در برخی موارد ممکن است که چشم پزشک اقدام به انجام سایر روش های جراحی از قبیل خارج نمودن عدسی کدر جهت درمان آب مروارید یا ترمیم جداشدگی شبکیه نماید.

جراح متخصص به منظور انجام این جراحی از میکروسکوپ های فوق پیشرفته در حین عمل جهت مشاهده چشم استفاده می نماید.

در این جراحی از  طریق ایجاد برش های کوچکی در بخش صلبیه چشم ، ابزار ظریف جراحی در داخل چشم قرار می گیرند.

جهت حصول نتایج بهینه و بهبود کیفیت بینایی ، چشم پزشک می تواند یک یا چند مورد از موارد ذیل را انجام دهد :

 • تمام زجاجیه کدر شده را تخلیه نماید.
 • بافت آسیب دیده چشم را خارج کرده و شبکیه را به محل اصلی خود باز گرداند.
 • جسم خارجی ای که احتمال دارد در چشم باقی مانده باشد را خارج سازد.
 • جهت کاهش احتمال خونریزی های آتی یا تثبیت شبکیه ای که دچار از هم گسیختگی شده از لیزر جهت درمان استفاده نماید.
 • به منظور ثابت نگه داشتن شبکیه در محل اصلی و مناسب خود گاز یا هوا را در چشم جایگزین نماید.

به علاوه چشم پزشک می تواند روغن سیلیکون را در چشم جایگزین نماید که این مسئله عموما مستلزم انجام جراحی می باشد.

در جراحی ویترکتومی ، می توان در برخی موارد از ابزار فوق العاده ظریف تری طی جراحی استفاده نمود و بدین ترتیب جهت ترمیم محل ورود به چشم ، دیگر نیازی به وجود بخیه نخواهد بود و به دنبال این امر زمان جراحی کاهش یافته و احساس ناراحتی و درد بیمار نیز به حداقل خواهد رسید.

جراحی شبکیه

عوارض احتمالی جراحی شبکیه

طبیعتا تمامی اعمال جراحی ، عوارضی به دنبال دارند ، اما خوشبختانه در جراحی ویترکتومی احتمال بروز این عوارض در مقایسه با مزایای آن بسیار ناچیز است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود :

 • بروز خونریزی و عفونت
 • افزایش فشار چشم
 • ضعف بینایی
 • از هم گسیختگی شبکیه
 • افزایش سرعت بروز آب مروارید

نکته : در موارد نادری پس از جراحی ویترکتومی ، ممکن است آب مروارید پیشرفت کند گرچه در افراد مسن پس از گذشت چند ماه از جراحی ویترکتومی غالبا آب مروارید پیشرفت خواهد کرد.

اقدامات بعد از جراحی شبکیه

بیماران پس از انجام جراحی ویترکتومی باید توجه داشته باشند که رعایت نکات توصیه شده توسط چشم پزشک امری ضروری و مهم تلقی می شود.

احتمال بروز درد یا ناراحتی پس از جراحی ویترکتومی دور از انتظار نیست ، بنابراین بیمار باید بعد از عمل برای مدت کوتاهی از محافظ چشمی یا شیلد استفاده کند.

توسط چشم پزشک نحوه استفاده از قطره های چشمی تجویز شده و آغاز فعالیت های روزمره به اطلاع بیمار خواهد رسید.

در مورد نحوه قرارگیری سر نیز چشم پزشک توصیه هایی را برای بیمار بیان می نماید و بیمار می بایست در انجام آن دقت نماید ، چرا که عدم توجه به این مسئله می تواند منجر به عدم دستیابی به نتایج دلخواه شود.

بیماران پس از انجام جراحی ویترکتومی و قبل از خارج نمودن حباب های گاز ، از مسافرت با هواپیما و رفتن به ارتفاعات به طور مثال کوهنوردی اجتناب نمایند ، چرا که افزایش سریع ارتفاع می تواند زمینه ساز افزایش مخاطرات چشمی و ایجاد فشار بر چشم شود.

ضروری است که در صورت استفاده از روغن سیلیکون ، بیماران به طور متناوب و در فواصل زمانی معین به پزشک معالج خود مراجعه نموده و تحت نظر قرار گیرند ، زیرا احتمال بروز مشکلات ناشی از روغن سیلیکون در طول زمان وجود دارد و ممکن است نیاز به استخراج روغن در اسرع وقت ضرورت یابد.

 

جراحی شبکیه

در جراحی شبکیه پس از تخلیه زجاجیه چه ماده ای جایگزین آن می گردد ؟

طی جراحی ویترکتومی بعد از تخلیه زجاجیه که پر کننده بخش میانی چشم می باشد نوعی محلول مخصوص تحت عنوان BSS جایگزین آن می گردد.

آیا چشمی که در اثر اصابت ضربه شدید آسیب دیده است با جراحی شبکیه درمان می شود ؟

در این موارد باید حتما بیمار تحت معاینه چشم پزشک قرار گیرد و بسته به نظر وی و در صورت وجود جراحات شدید چشمی می توان از جراحی ویترکتومی استفاده کرد.

آیا عمل جراحی شبکیه درد دارد ؟

در طول فرآیند عمل به دلیل انجام جراحی توام با بی حسی موضعی یا عمومی قاعدتا بیمار هیچ گونه دردی احساس نخواهد کرد ، اما احتمال بروز ناراحتی و درد پس از جراحی وجود دارد که با مصرف داروهای مسکن و رعایت توصیه های پزشک تسکین خواهد یافت.

Call Now Buttonتماس با کلینیک