اصلاح عیوب انکساری

اصلاح عیوب انکساری

اصلاح عیوب انکساری : چشم انسان پس از دریافت نور و پردازش آن به امواج الکتریکی ، آن ها را به مغز ارسال می کند و در نهایت در مغز اتفاقی رخ می دهد که ما از آن به عنوان بینایی یاد می کنیم.

عوامل متعددی در بینایی کامل انسان ها تاثیر گذار هستند که برخی از آن ها عبارت اند از : شکل قرنیه ، میزان قدرت عدسی چشم و غیره.

اصلاح عیوب انکساری

در صورتی که یکی از عوامل فوق دچار مشکل شوند بینایی انسان مختل شده و مشکلاتی هم چون نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگماتیسم ، پیرچشمی و غیره برای او به وجود می آید ، موارد گفته شده با نام عیوب انکساری شناخته می شوند.

  • نزدیک بینی : اختلال نزدیک بینی با نام میوپی نیز شناخته می شود ، افرادی که دچار نزدیک بینی می شوند قطر قدامی ، خلفی کره چشم آن ها افزایش یافته و تصویر اشیا در جلو پرده شبکیه چشم شان تشکیل می شود ، به همین علت بیماران برای دیدن اشیا دور دچار مشکل می شوند.

در اغلب موارد نزدیک بینی ارثی می باشد.

  • دور بینی : در اصطلاح پزشکی دور بینی را هیپروپی می نامند ، برخلاف نزدیک بینی در صورتی که قطر قدامی ، خلفی کرده چشم کوتاه باشد دور بینی رخ می دهد و در این صورت تصاویر در پشت پرده شبکیه تشکیل شده و فرد هم از نزدیک و هم از دور اشیا را تار می بیند.

برای اندازه گیری عیوب انکساری از واحدی به نام دیوپتر استفاده می شود ، با استفاده از این واحد اندازه گیری می توان شماره عینک بیماران را تعیین کرد.

  • آستیگماتیسم : آستیگماتیسم یکی از اختلالات بسیار شایع عیوب انکساری می باشد و در صورتی در افراد رخ می دهد که سطح قرنیه آن ها دارای انحنای نامتقارن باشد ، در این صورت تصاویر بر روی شبکیه متمرکز نمی شوند و اشیا هم از نزدیک و هم از دور تار دیده می شوند.

اصلاح عیوب انکساری

اصلاح عیوب انکساری

برای درمان عیوب انکساری چشم ، روش های متفاوتی هم چون استفاده از عینک ، لنز تماسی و جراحی وجود دارد.

جراحی عیوب انکساری چشم

در حین انجام جراحی ، چشم پزشک اقدام به اصلاح انحنای قرنیه کرده و سبب بهبودی بینایی می شود ، برخی از روش های جراحی عیوب انکساری چشم عبارت اند از : لیزیک ، فمتولیزیک ، لازک ، پی آر کی ( PRK ) ، لنز داخل چشمی و غیره.

اصلاح عیوب انکساری با PRK

در روش PRK ، خارجی ترین لایه قرنیه چشم برداشته می شود و سپس چشم پزشک سطح قرنیه را با استفاده از دستگاه Trance PRK تراش می دهد ، به این ترتیب عیوب انکساری چشم بر طرف می شود.

 

 

Call Now Buttonتماس با کلینیک